Lískové ořechy

**Lísková alej


Snášeli jsme se dolů, klidná turecká příroda za jasného třpytu slunce. Pilot obratně přistál s velkým letadlem. V taxíku jedoucím do tureckého hlavního města: Ankary. S pomoc taxikáře jsme brzy našli půjčovnu aut. Ukázalo se, že je to zároveň hotel. Nic víc jsem si nemohl přát. Na šest dní jsem si pronajal Renault, koupil mapu Turecka a šel vrzy spát. Příští ráno v šest hodin jsem již projížděl obrovským městem. I přes časnou ranní hodinu bylo už dosti přecpané. Bedlivě jsem sledoval dopravní značky a snažil jsem se pohybovat mezi chaotickými proudy vozidel. Našel jsem silnici z města a okolí mi okamžitě začalo připomínat venkov. Domy, chaty, vysoké břehy, oslové přenášející ovoce cestou na trh, vedeni snědým Turkem s velkým černým knírem. Silnice nebyla nejlepší, ale co naplat. Dobrodružství volalo a já rád naslouchal tomu volání. Vychutnával jsem horké slunce a výjevy, tolik odlišné od výjevů z naší malé země. Muslimská žena, celá zahalená, jako je to u muslimů zvykem, řídila muly. Špinavé slepice, pod vedením kohouta, tmavě hnědé děti, hrající se v roztrhaných šatech, pán domu, sedící ve stínu s dalším členem silného pohlaví, tiše sledující jejich ženy při práci na poli. Jako vysušená houba saje vodu, má mysl absorbuje tyto nezvyklé výjevy a okamžitě je uchovává.

 

Zamyslel jsem se, co bylo tak odlišné. Byl to náš, nebo jejich způsob života? Otázka vyžadující hluboké zamyšlení, abychom dostali smysluplnou odpověď.

 

Nebylo tam žádné veřejné osvětlení. Teď jsem projel malou vesnicí. Více domů, více lidí, více dopravy, ale jen na chvíli. Docela často byl vidět obrys štíhlého minaretu proti modrému nebi. Nezáleželo na velikosti vesnice. Pozorně jsem zkoumal jakýkoliv druh stromu. Konečně bych měl zahlédnout cíl mé cesty, Černé moře. Krajina byla rovinatá, ale s ta bujným poroste, že jsem stále neviděl moře. Přejel jsem nějaké malé potůčky, tekoucí z hor do moře. Potom jsem viděl druh stromu, který se objevoval čím dál častěji. Byl to strom, který jsem hledal. Pozorně jsem jel dál. Náhle jsem viděl nějaké ženy pracující ve volné přírodě. Seděly okolo hnědé hromady nelouskaných lískových ořechů. Tak tady byl důvod mé daleké cesty, objekt mého zájmu.

 

Strom je vysoký od tří do pěti metrů. Je to útlý, bohatě zalistěný kmen. Listy jsou oblé, oválné nebo srdčitého tvaru. Na rozdíl od ostatních stromů, plodících ořechy, líska nekvete na jaře. Samičí květy vypadají jako malá poupata a na první pohled jsou těžko viditelné. Následuje zvláštní růst dvou až tří lískových ořechů, kališní lístky vytvoří tvrdý obal.

 

Tomuto stromu, známému celá léta byla a je přisuzována velká síla. V minulosti léčitelé používali kůru stromu, listy a sám ořech jako lék proti nemocem. Navíc strom je symbolem manželství, šťastné rodiny. Nadbytku a bohatství. Zatímco ořech se stal symbolem míru a zdraví. Býval to prý zdroj zdraví a síly.

 

Kdyby jen polovina toho byla pravda …… Z této oblasti pochází až šedesát procent světové produkce lískových ořechů. V širokém pásu okolo Černého moře, sahajícího téměř ruských hranicím, výborně prosperují milióny stromů.

 

** Americké lískové ořechy

Turecko obchoduje převážně s jakostí FAQ, to je velikost 9-13mm. Další nejprodávanější turecké jakosti jsou velikosti 11/13 a 13/15 mm.

 

Mnoho místních obyvatel si na tomto ořechu založilo živobytí. Sklizeň, třídění, čištění, téměř všechno se dělá ručně. Diresun, Trabzon, Ordou jsou města spojená s lískovým ořechem asi jako u nás Gouda a Alkaar se sýrem. Tam najdete továrny se stroji na louskání a loupání lískových ořechů, kde tvrdě, dlouho a za malé platy pracují stovky žen.

 

Lískový ořech je vynikající surovina používaná hlavně v průmyslu vyrábějícím lískové těst, lískový krém, lískové ořechy v čokoládě atd. Lískový ořech se často používá v pekárenském průmyslu. V obchodech a prodejních stáncích jsou míchány se suchými plody a ostatními ořechy, solenými nebo praženými plody. Ve slupce jsou většinou leštěné.

 

Ořechy sklizené v oblasti Trabzonu nebo ordou se nazývají Levants, ostatní Giresums. Levants obsahují méně oleje. Louskané ořechy jsou odstupňovány následovně: FAQ, netříděné. Následují 8/11, 11/13, 13/15 a přes 15 mm. Označení nezáleží na množství kusů v určité váze, ale na minimální velikosti.

 

Lískové ořechy jsou velmi výživné. Díky velkým Italským dovozcům se k nám dostávají většinou Turecké lískové ořechy ve skořápce. Někdy narazíme i na Ruské a Španělské druhy. Neopominutelnou součástí trhu je i Amerika. Přestože mnoho dalších zemí pěstuje lískové ořechy, jejich produkce není na našem trhu příliš výrazná.

 

Přírodní ořechy jsou baleny v pytlích po 80 kg, loupané v pytlích po 50 kg nebo v krabicích po 12,5 kg. Nelouskané ořechy jsou většinou v malých pytlích po 25 kg.

 

Chuť lískových ořechů starších jednoho roku není často stoprocentní. Platí pravidlo: chcete-li prodat starou sklizeň do prosince včetně , je to možné jen po provedení určitých opatření. Klíčová slova v této záležitosti jsou temno a chlad. Pro průmyslové zpracování platí méně přísná pravidla, zvláště když chuťové změny nemusí znamenat znehodnocení výrobku. Každopádně ořechy určené přímo ke konzumaci by měly být ochutnány a pečlivě prohlednuty, než se dodají zákazníkům. Mohly by se totiž zkazit. Opatrnost je matka moudrosti. Takové ořechy, smíchané s ostatními, znehodnotí směs a jejich výrobce získá špatnou pověst.

 

Nutriční hodnoty na 100g: energie 679 kcal nebo 2837 kJ, tuky 62,4 g bílkoviny 12,6g, uhlohydráty 13,7g, minerály 2,5 g a vitamíny 32mg.

 

**Lískové ořechy vylupující se v průběhu svého růstu ze svých obalů. Ušlechtilá rostlina.

↑ nahoru