Slunečnicová semínka

Mohli by jste se ptát, nejsou-li slunečnicová semínka spíše odpad. Ve skutečnosti je nejíte, nebo ano? Prostě je vyhodíte. Po důkladném prozkoumání zjistíte, že ze semínek vzniká nový život, zatímco všechno okolo semínek odumře. Neměla by tedy být semínka velmi výživná? Indiáni řeknou ano. Oni jí zvláště tato semínka a dělají dobře. Kukuřice je také semínko, jako anýz, rýže, čočka, fazole, oves a mnoho dalších. Semínka jsou bohatá na fosfor, minerály, bílkovin, a vitamíny a jsou pramenem zdravé výživy.

 

Obrovská a nádherná semínka slunečnice (plodiny vždy následující dráhu slunce až do západu) jsou opravdu velmi výživná. Nejlépe syrová, pražením nebo jakýmkoliv způsobem zpracování se vždy ztratí část vitamínů.

 

Semínka slunečnice mají přesně ty látky, které mnoha lidem chybí. Mimo jiné vlákninu obsaženou v málo potravinách.

 

Je to „pracná“ potravina, ačkoliv v zemích původu vezmou mezi zuby několik zrníček a s překvapivou lehkostí sloupnou slupky. Ty vyplivnou. Semínka za chvíli putují do žaludku. Tuto plodinu jsem pojal jen stručně, protože semínka slunečnice se používají jako součást směsí jader ořechů. Ačkoliv vypadají jako ptačí zob (Mimochodem papoušci semínka zbožňují.) Je to velmi výživná potravina. To Vám po přečtení nutričních hodnot jistě dojde.

 

Nutriční hodnoty: energie 601 kcal nebo 2513 kJ, tuky 47,3 g, bílkoviny 24 g, uhlohydráty 16,1 g, minerály 4 g, vitamíny 3,2 mg.

↑ nahoru