Historie společnosti

Firma ALIKA byla založena Ing. Janou Kremlovou a Pavlem Kremlou v březnu 1992. Původní záměr firmy bylo pražení a balení kávy pro region Prostějov. Výroba byla zahájena v říjnu 1992 s průměrným měsíčním obratem 80 000 Kč a bez zaměstnanců. Postupně byly přijaty dvě zaměstnankyně a sortiment se rozšířil o pražené arašídy.

 

V roce 1994 se firma přestěhovala do nových prostorů do Čelechovic na Hané, kde byla v září 1994 spuštěna velkokapacitní linka na suché pražení arašídů s 12 zaměstnanci.

 

V roce 1995 se firma specializovala na rozšiřování nabídky o balené suché plody - pistácie, kešu, mandle, rozinky. Počet zaměstnanců se rozšířil o další 4.

 

V roce 1996 firma odkoupila pozemky a budovy ve kterých byla až do této doby v pronájmu. Po rekonstrukci objektu byla z přední budovy vytvořena administrativní část.

 

V roce 1997 nastalo další rozšiřování objektu. Pro nedostatek skladovacích ploch byly postaveny dva sklady. V tomto roce byl obrat firmy 55 mil. Kč s tradičním mezinárodním nárůstem 15%.

 

V roce 1998 měly výrobky firmy již pevné místo na domácím trhu. Do zahraničí bylo vyvezeno asi 20 % produkce. Výroba byla rozšířena o nový postup pražení tzv. americký způsob pražení v horké olejové lázni. Výrobky se prodávali nejen v maloobchodních prodejnách, ale i v zahraničních obchodních sítích Makro ČR a Kaufland.

 

V roce 1999 firma měla zastoupení již po celé republice. Byly zřízeny dva mezisklady v Praze a Teplicích. Výrobky byly přijaty do obchodní sítě TESCO ČR a TESCO SR. Firma začala vyrábět pro společnost Makro ČR privátní značku ARO.

 

V roce 2000 byla zahájena expedice do Slovenské republiky prostřednictví výhradního dovozce Zenit Slovakia s.r.o. Bratislava. Počet zaměstnanců byl 30 z toho 1/3 pracuje v obchodním oddělení.

 

V září 2000 firma vybudovala nový provoz ve Smržicích a v říjnu byla zřízena kancelář a sklad v Praze. Přes vánoční období se počet zaměstnaců zvýšil na rekordních 60 osob.

 

V roce 2001 firma získavá certifikát HACCP od britské společnosti CMI. Výroba opět vzrostla o 15% a počet zaměstnanců se mírně zvýšil. Na Slovensku vzniká dceřiná společnost Alika Slovakia s.r.o, která má sídlo v Trenčíně.Výrobky se takto dostávájí do slovenských obchodních sítích jako je Metro SK a Tesco SK.

 

Rok 2002 je ovlivněn zářijovými povodněmi, kdy celé obchodní oddělení a sklady v Praze Velké Chuchli byly zatopeny. I přes tyto události Alika zavážela své zboží bez větších problémů. V říjnu se obchodní oddělení a sklady přestěhovaly na novou adresu v Praze 6 - Sedlec. Systém řízení kvality společnosti byl certifkován dle normy ISO 9002. Prodej na Slovensku se rozšířil o další obchodní síť - Carrefour SK.

 

Během roku 2003 se firma stala největším producentem praženého sortimentu v České republice. Ve firmě pracuje téměř 100 zaměstnanců. Během července proběhla jednání o možném exportu do Slovinska. Byla zakoupena nová technologie na speciální suché pražení.

 

Na počátku roku 2004 Alika z organizačních důvodů zahájila výstavbu nového závodu v Čelčicích u Prostějova. Během dubna se firma z obou provozoven /Smržice a Čelechovice/ přestěhovala do větších prostor v Čelčicích.Systém jakosti řízení kvality byl certifikován, dle normy ISO 14001:1996 a ISO 9001:2000, německou společností TÜV. Od května firma pravidelně vyváží své výrobky do další země - Slovinsko.

 

Rok 2005 zakoupení a sjednocení výroben do areálu Čelčice, kolaudace a certifikace výrobny.

 

Rok 2006 odkoupení části společnosti ATOS BOHEMIA, zařazení nových značek do portfólia výrobků ALIKA. Certifikace HACCP.

 

Rok 2007 cerifikace BRC, IFS, BIO. Výroba vakuových plechovek značky KK. Prodej rozšířen o ambulantní servis.

Rok 2008 zakoupení nové technologie na smažení chipsů pod značkou ARADO.

Rok 2009 výstavba nových skladovacích prostor pro suroviny a hotové výrobky.

Historie

Celá galerie

Datum publikování: 13.12.2011

↑ nahoru